Własny tekst
Konkursy

Mistrzostwa Polski Uczniów Szkół Cukierniczych 2016

Mistrzostwa Polski Uczniów Szkół Cukierniczych 2016

hJuż niebawem rozpocznie się nabór zgłoszeń do Mistrzostw Polski Uczniów Szkół Cukierniczych, których szósta edycja odbędzie się podczas targów Expo Sweet w Warszawie. W zmaganiach mogą uczestniczyć wszystkie szkoły o profilu spożywczym (a więc także piekarskie, gastronomiczne, hotelarskie itp.), w których są prowadzone szkolenia o profilu cukierniczych lub które po prostu czują się na siłach sprostać wymaganiom regulaminu.

Co i kiedy

Mistrzostwa odbywają się dwuetapowo. Pierwszy etap jest realizowany korespondencyjnie i przebiega do końca października. Należy wówczas przesłać na adres j.zbaliszyn@pregel.pl zgłoszenie udziału (regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są stronie internetowej http://www.exposweet.pl/konkursy/regulaminy), a także zdjęcie (jedno lub więcej) tortu wraz z recepturą i opisem technologicznym. Opis musi zawierać receptury na wszystkie zawarte w torcie kremy, musy, nadzienia i dekoracje. Ważne, by opis był szczegółowy i zgodny z tym, co widać na zdjęciu.

W pierwszych dniach listopada zbierze się komisja, która wyłoni finałową dwunastkę spośród wszystkich nadesłanych prac. Od tego momentu rozpoczną się w szkołach przygotowania do występu na żywo. Finał odbędzie się 24 lutego 2016 r. w Warszawie, czwartego dnia targów Expo Sweet.

Temat

Organizatorzy proponują co roku ciekawe tematy, nawiązujące do aktualnych wydarzeń i inspirujące dla młodzieży. Tak będzie i tym razem. Ponieważ w przyszłym roku wypada setna rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, dlatego zaproponowano temat „Henryk Sienkiewicz i jego twórczość”. To świetny moment na współpracę uczniów z nauczycielami technologii i języka polskiego, która – mamy nadzieję – zaowocuje ciekawymi pomysłami.

Przebieg rywalizacji.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, podczas finału każda z ekip ma przygotować deser na talerzu oraz tort. Nowością jest natomiast to, że tort nie może być piętrowy. To ułatwienie, które może zmartwić najbardziej ambitne drużyny, ale z drugiej strony pozwoli uniknąć wątpliwości, które z pięter jest przeznaczone do degustacji, a które to prezentacji.

O czym warto pamiętać?

– Szkoła może przysłać tylko jedną pracę. Dlatego sugerujemy, aby nauczyciele sami dokonali wyboru, biorąc pod uwagę nie tylko samą pracę, ale także zaangażowanie uczniów, ich dotychczasowe doświadczenia i dokonania, organizację pracy, odporność na stres i higienę pracy.

– Nawet najciekawsza dekoracja nie pomoże, jeśli tort będzie „nudny w środku” – na przykład będzie się składał jedynie z biszkoptu i kremu russel. Warto wykorzystać różne połączenia smakowe, różne konsystencje. Pamiętajmy, że masy wykonane samodzielnie są wyżej oceniane niż gotowe półprodukty.

– Dekoracja tortu powinna być przemyślana. Gotowe elementy będą niżej ocenione niż wykonane ręcznie. Niedopuszczalne jest używanie elementów niejadalnych.

– Praca musi być na temat, a opis musi być zgodny z tym, co przedstawia zdjęcie. Oprócz fotografii tortu, warto załączyć widok jego przekroju.

– Prace przygotowane na eliminacje muszą być wykonane przez uczniów. Oko fachowca potrafi dostrzec, które torty wyszły spod ręki zawodowców.

– Prace przysłane po terminie oraz zgłoszenia niekompletne, nie wezmą udziału w eliminacjach.

W razie pytań i wątpliwości, warto kontaktować się z organizatorami. Pozwoli to uniknąć nieporozumień. Zapraszamy do udziału w konkursie! Szkoły, które zostaną zakwalifikowane otrzymają dofinansowanie w kwocie 1500zł, a drużyny wraz z opiekunem będą miały zapewniony nocleg w dniu poprzedzającym zawody. Expo Sweet jak zawsze zapewnia doskonałą atmosferę oraz wspaniałe nagrody – za pierwsze miejsce 5000zł netto oraz wiele nagród rzeczowych dla szkoły i uczestników.

foto-5721

Jest więc o co walczyć!

Głównym partnerem medialnym Mistrzostw Polski Uczniów Szkół Cukierniczych 2016 jest:
Clipboard01

Udostępnij

O autorze