Własny tekst
Bez kategorii

Sprawdź swoje zdolności cukiernicze na Expo Sweet 2018

Sprawdź swoje zdolności cukiernicze na Expo Sweet 2018

W roku 2018 odbędzie się jubileuszowa 10-ta edycja targów Expo Sweet skierowanych do rzemieślników oraz pasjonatów branży cukierniczej, lodziarskiej, piekarskiej, a także gastronomicznej. Wśród wielu atrakcji tych targów, już po raz ósmy odbędą się Mistrzostwa Polski Uczniów. Konkurs jest objęty patronatem Akademii Kulinarnej. Do udziału Mistrzostwach zapraszamy młodych, ciągle uczących się adeptów sztuki cukierniczej, którzy chcieliby skonfrontować swoje zdolności z kolegami i koleżankami z całej Polski i powalczyć o bardzo atrakcyjne nagrody. Zaproszenie kierujemy nie tylko do uczniów szkół cukierniczych, ale także do szkół gastronomicznych i spożywczych, gdzie cukiernictwo stanowi istotną część podstawy nauczania zawodu.

Pula nagród przeznaczonych zarówno dla szkół jak i dla samych uczniów przekroczy 40 000 PLN. W tym roku uczestnicy będą musieli zmierzyć się z tematem „Fantastyka i Fantasy”. Jak co roku spodziewamy się dużej kreatywności po najmłodszych adeptach sztuki cukierniczej. Jednak należy pamiętać, że aby zakwalifikować się do finałowej dwunastki, trzeba się naprawdę postarać. Oczywiście interpretacja tematu to tylko jeden, choć ważny, element składowy oceny pracy. Komisja konkursowa zwraca także uwagę na estetykę wykonanej pracy, kompozycję smakową oraz strukturę pracy konkursowej.

Zgłaszając szkołę do eliminacji należy przesłać do organizatora wypełniony formularz (dostępny na stronie www.exposweet.pl/regulaminy ) zdjęcia pracy oraz opis technologiczny i recepturę do 31 października 2017 r na adres j.zbaliszyn@exposweet.pl. Należy pamiętać, że w eliminacjach bierze udział zwykle ponad 60 szkół z całej Polski, a do finałów może zakwalifikować się tylko 12 z nich. Poniżej podajemy kilka praktycznych wskazówek, które z

pewnością pomogą w uzyskaniu lepszej lokaty i zwiększą szanse na zakwalifikowanie się do finału.

1. Do eliminacji należy zgłosić tylko tort interpretujący temat Mistrzostw. Dopiero w finale będą przygotowywane tort i desery na talerzu. Jako organizatorzy prosimy, o ile to możliwe, o przeprowadzenie wewnętrznych eliminacji w szkołach i przesłanie jednej, zwycięskiej pracy. Jeśli szkoła przesyła kilka prac to komisja eliminacyjna, dokonuje najpierw wyboru najlepszej z nich, a dopiero później ta wybrana staje do rywalizacji z innymi szkołami. Warto, aby to sami nauczyciele dokonali takiego wyboru, ponieważ to oni znacznie lepiej znają swoich uczniów, potrafią ocenić ich kompetencje, talent i zaangażowanie lepiej niż członkowie komisji. Poza tym to nauczyciele wiedzą, którzy uczniowie lepiej poradzą sobie ze stresem i dyscypliną związaną z ewentualnym startem w finałach.

2. Praca ma określony temat i to on ma być zinterpretowany w przesłanym torcie. Nie mają szans w eliminacjach prace niezwiązane z tematyką Mistrzostw ani takie, które są wykonane zupełnie z innej okazji. Takie prace są dyskwalifikowane! Jeżeli mamy temat np. Euro 2012, to tort z Kubusiem Puchatkiem wykonany na urodziny młodszego brata, na pewno nie wygra eliminacji.

3. Istotny jest także poziom trudności i kompozycja tortu. Tort zawierający w swoim składzie spody biszkoptowe, przyłożone kremem Roussel z dodatkiem esencji kawowej i obsypany okruchami jest zbyt łatwy, aby zakwalifikować się do finału. Korzystajmy z różnych technologii i różnych struktur mas w recepturze.

4. Zdjęcia pracy muszą zawierać przekrój tortu. Ocenie podlega także struktura tortu. Liczba warstw, kremów i mas widocznych na zdjęciu musi być

zgodna z załączona recepturą. Jeśli w recepturze mamy trzy rodzaje kremów o różnym smaku, to komisja musi je zobaczyć na załączonym zdjęciu.

5. Dekoracja – zwykle to ona interpretuje temat i to jej elementy wskazują na tematykę pracy, jednak należy pamiętać, że dekoracja jest też elementem smakowym pracy (polewy smakowe, owoce itp.) Ważne, aby była ona w możliwie dużym stopniu spójna z recepturą. Poza tym istotne jest, aby zachować odpowiednie proporcje pomiędzy wielkością dekoracji, a samym tortem.

6. Nie jest zabronione stosowanie w dekoracji elementów gotowych (kwiaty waflowe, emblematy z czekolady itp.) należy jednak pamiętać, że wyżej będzie punktowana praca, zawierająca dekoracje wykonane ręcznie, niż ta skomponowana z elementów gotowych.

Przestrzeganie powyższych punktów oczywiście nie zagwarantuje udziału w finałach, ale znacznie zwiększy szanse danej drużyny. Każdego roku w ośmioletniej już historii tych Mistrzostw jest kilka prac, które niestety odpadają na etapie eliminacji z powodu braku interpretacji tematu czy też niezgodności składu receptury z załączonym zdjęciem pracy.

Szkoły zostaną poinformowane o wynikach eliminacji do 20 listopada 2017 i 12 z nich zostanie zaproszonych do udziału w zmaganiach finałowych, które będą miały miejsce ostatniego dnia targów Expo Sweet 2018. Warto wspomnieć, że szkoła zakwalifikowana do finału otrzyma od organizatora kwotę 1500 PLN, która ma wesprzeć koszty przygotowań oraz sfinansować podróż do Warszawy. Wszystkie koszty związane z zakwaterowaniem, wyżywieniem oraz transportem w trakcie Mistrzostw są pokrywane przez organizatora. W finałach pracy jest trochę więcej. Dwuosobowa drużyna musi wykonać tort oraz desery na talerzu. Tort może być taki sam jak zgłaszany wcześniej do eliminacji, ale nie musi. Jeśli drużyna opracowała inną, ich zdaniem lepszą recepturę, to

oczywiście może ją wykonać. Byle by nadal nawiązywała do tematu Mistrzostw.

Praca w finałach ma specyficzny charakter. Wrogiem numer jeden jest czas! Zawodnicy muszą wykonać oba elementy pracy konkursowej w ciągu 3 godzin. Dlatego też bardzo zalecamy treningi czasowe. Przygotowując się do finałów, prosimy o wykonanie kilku treningów, podczas których będzie mierzony czas wykonania pracy. Jeśli uczniowie nie są w stanie zmieścić się w trzech godzinach, to lepiej zrezygnować z jakiegoś elementu pracy lub części receptury, niż ryzykować. Niestety jury jest bezlitosne. O określonej godzinie należy podać tort lub deser do degustacji w postaci, w jakiej jest o określonym czasie. Za spóźnienie są odejmowane punkty karne. Lepiej zatem czegoś nie zrobić i nie zdobyć za to punktów niż dostać punkty ujemne.

Ważnym czynnikiem, o którym wielu uczestników zapomina jest także higiena pracy. Tu także można oberwać punkty karne! Zawodnicy przez cały czas trwania Mistrzostw muszą kontrolować czystość na swoim stanowisku. Należy na bieżąco zmywać naczynia i czyścić stoły.

Oczywiście zarówno na etapie eliminacji jak i w samych finałach trzeba rozsądnie gospodarować i stosować gotowe elementy. Zawodnicy mogą przywieźć ze sobą wszystkie elementy pracy, które wymagają pieczenia. Czasami mniej może znaczyć lepiej, bo nadmiar nie robi dobrego wrażenia. Na pewno można liczyć na wyższą ocenę przy własnoręcznym wykonaniu dekoracji niż przy dekoracjach z elementów gotowych. Natomiast zalecamy powściągliwość w zakresie gotowych elementach dekoracyjnych. Poza tym muszą być one jadalne, a w uzasadnionych przypadkach muszą chociaż posiadać atest zezwalający na kontakt z żywnością. Ta sama zasada dotyczy wszystkich sprzętów i narzędzi, które drużyna przywiezie ze sobą.

Wierzę, że tych kilka wskazówek pozwoli lepiej przygotować się do eliminacji. Wszelkie pytania lub uwagi można kierować bezpośrednio na adres: j.zbaliszyn@exposweet.pl.

Życzymy powodzenia i do zobaczenia w Warszawie.

 

Udostępnij

O autorze