Własny tekst
Nowości

Prawdziwy smak tradycji Smak Górno

Prawdziwy smak tradycji Smak Górno

Kandydatka do  Wspólnoty Słoikowej w PKiN  # kiełbasianka i inne Podkarpackie Skarby # na weki weków # szybkie gołąbki dla zapracowanych # ważny jest kolor

 

Ten słoik w wersji na ,,dziko’’ bo z dodatkiem mięsa z dzika – laureat konkursu „Polski Produkt Żywności 2018” ( Polagra 2018) powinien znaleźć się we Wspólnocie Słoikowej i zostać przyjęty do Muzeum Słoików Świata w PKiN. W słoiku zawekowany został smak tradycji – „kiełbasianka z Górna”. Dlaczego?

Otóż słoik kojarzy się z tym, co najzdrowsze  i najlepsze, bo właśnie w nim zamknięte jest jedzenie bez chemii, bez konserwantów – jak to stwierdził Marek Traczyk, starszy słoikowy i jeden z pomysłodawców owego muzeum. Technologia wekowania, inaczej ujmując zapiekania, a więc sterylizacji pozwala uzyskać żywność nie zawierającą sztucznych konserwantów i umożliwia przechowywanie jej przez minimum półtora roku (!). Użyta jest tylko sól i  to nie ta niby bezpieczna peklująca zawierająca nitryty. A wiedzmy, że bardziej przezorni ową „wygodną” peklosól kojarzą z ostrzeżeniem „jak jesz, tak chorujesz”.

Rodzina „Podkarpackich Skarbów” zawekowanych przez Zakład Mięsny  „Smak Górno” jest większa i obejmuje golonkę, boczek, pasztet tradycyjny, smalce, czy ostania nowość – kiełbasianka wzbogacona  czosnkiem niedźwiedzim, naturalnie rosnącym w okolicznych lasach. A do tego trzeba dodać rodzinę innych wędlin na czele z polędwiczką wieprzową wędzoną na żywym ogniu, czy szynką laurową, uznaną za produkt najwyższej jakości przez Instytut Przemysłu Mięsnego.

Precyzyjne informacje o nagrodzonej  wybornej wędlinie domowej  ma  Pani Urszula Miazga zajmująca się marketingiem i rozwojem produkcji w „Smaku Górno”,  zakładzie wspierającym Stowarzyszenie „Polska Ekologia”:

-„Do powstania tego specyficznego wyrobu przyczyniła się zarówno potrzeba – zwykło się mówić, będąca matką wynalazków – jak i zaradność podkarpackich gospodyń.  Kiełbasianka jest przetworem mięsnym znakomicie nadającym się do wszechstronnego wykorzystania kulinarnego, jak i wyborną wędliną domową.

Sporządzana była zawsze z najwyższej jakości mięsa wieprzowego, rozdrobnionego – jak do wyrobu kiełbas (stąd nazwa), wzbogaconego dodatkiem tłuszczu, przyprawionego solą, pieprzem i czosnkiem. Gotową porcją  starannie wypełniano słoiki, szczelnie je zamykano i zapiekano lub pasteryzowano. To jeden z  najlepszych i  najpewniejszych sposobów przechowania wyrobów mięsnych, pochodzący z  czasów, gdy o lodówkach – nie tylko w wiejskich kuchniach – niewielu słyszało…

 

Warto przypomnieć, że mięso i wyrabiane z niego wędliny, jeszcze w połowie XX wieku, były na wiejskich stołach  jadłem odświętnym. Sporządzano je zazwyczaj dwa – najwyżej – trzy razy w roku; na Wielkanoc, Boże Narodzenie i wesela.

W latach 50. XX wieku kamionki i gliniaki zastąpiły słoiki typu „Wecka” (ze sprężyną), a nieco później typu „Twist-off” z metalową zakrętką. W nich można już było zapiekać lub pasteryzować wszelkie przetwory, co znacznie wydłużało możliwość ich bezpiecznego przechowania.

W słoikach czeka na nas aromatyczny  przysmak  o zapachu wiejskiej kiełbasy, zwięzły, dający się łatwo kroić nożem, z niewielką ilością smakowitej galaretki i warstwą tłuszczu na powierzchni.

Także dlatego ten wyjątkowy, podkarpacki wyrób wpisany został w 2007 r. na „Listę Produktów Tradycyjnych”, prowadzoną przez  resort rolnictwa, a smakowity podkarpacki skarb szybko zdobył sobie uznanie w wielu regionach Polski. Jest przez konsumentów ceniony i bardzo chętnie kupowany zarówno ze względu na smak, jak i możliwość bardzo wszechstronnego kulinarnego zastosowania.

 

W dzisiejszej kuchni kiełbasianka gości nie tylko na kromce chleba. Smakowicie wypada w formie dodatku do wielu tradycyjnych potraw. Wzbogaca smak bigosu, gołąbków, krokietów, łazanek, zawijańców francuskich,   kapuśniaczków w formie pasztecików. Doskonale sprawdza się także jako dodatek do innych, nowocześniejszych obiadowych potraw i mięsnych przekąsek. Z kiełbasianką szybko zrobimy pyszne  risotto, sycącą zapiekankę ziemniaczaną i aromatyczne pomidorowe lasagne.

Kiełbasianka jest idealna dla wszystkich, którzy chcą szybko, prosto i smacznie gotować. Jest przydatna w gotowych przepisach, idealna do wykorzystania we własnych, nowych recepturach, w towarzystwie ulubionych dodatków”.

 

Na zakończenie warto zwrócić uwagę na pochodzenie wyrobów i kierować się zasadą, że małe masarnie stosujące starodawne, rzemieślnicze i tradycyjne receptury mają przewagę jakościową nad wielkimi fabrykami żywności, gdyż  nie wprzęgają chemii do swoich technologii. Na szczęście!

————————————————————————————————-

Naczelnym zadaniem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych „Polska Ekologia” jest otwieranie drzwi, a mówiąc wprost otwieranie  umysłów, pokazywanie  sensu bardziej świadomego  odżywiania się,  potrzeby  wybierania żywności  ekologicznej jedzenia wysokiej jakości i jego wpływu na zdrowie.

Przez ponad 11 lat istnienia krok po kroku  ekologiczna organizacja zdołała przeprowadzić setki warsztatów kulinarnych, spotkań konsumenckich i wystąpień na imprezach targowych  międzynarodowych i krajowych. Wszystko wskazuje na to, że z dobrym skutkiem.

Polacy coraz bardziej cenią zdrową żywność: naturalną, świeżą, z pewnego źródła, z certyfikatem i dobrej marki – to wynik badania zrealizowanego przez Ośrodek Ewaluacji, zatytułowanego „Kogo nęci zdrowie jedzenie”. Jeśli na certyfikowaną żywność zwraca uwagę już 34% Polaków ( a inne badania to potwierdzają), to w pewnej części jest to zasługa Stowarzyszenia „Polska Ekologia”.

Stowarzyszenie  „Polska Ekologia” skupia osoby i firmy zajmujące się produkcją żywności z surowców ekologicznych certyfikowanych(!) Ideą naczelną Stowarzyszenia jest reprezentowanie całej branży żywności ekologicznej, przy aktywnej pracy na rzecz rozwoju EKO rynku i edukowania społeczeństwa . Z sukcesem zrealizowała  3-letnią   kampanię promocji polskiej żywności ekologicznej w USA, Japonii i Singapurze.

Prezesem tej organizacji jest Paweł Krajmas, doświadczony i dyplomowany arcymistrz masarstwa, autorytet w zakresie produkcji żywności ekologicznej, nagradzany i znany społecznik na Podkarpaciu.

O żywotne sprawy Stowarzyszenia od ponad 10 lat dba  Jolanta Lyska dyrektor generalny, dobry duch całego ugrupowania.

Ekologiczne metody produkcji żywności przyczyniają się do ochrony zdrowia społeczeństwa, pozwalają zachować bioróżnorodność środowiska, zgodnie z hasłem: Euroliść symbolem najwyższej jakości produktu.

 

 

Udostępnij

O autorze