Własny tekst
NEWS

Warszawski Festiwal Kulinarny „Królewski Stół”

Warszawski Festiwal Kulinarny „Królewski Stół”

II edycja Warszawskiego Festiwalu Kulinarnego dobiegła końca, zostawiając za sobą weekend pełen kulinarnych wrażeń. Podczas dwóch dni odbyło się 40 wykładów i paneli dyskusyjnych oraz 60 warsztatów i pokazów kulinarnych, a uczestnicy Festiwalu mieli okazję odkryć produkty od ponad 100 różnych wystawców. Nie zabrakło również rozmów o przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości jedzenia, zdrowym odżywianiu, edukacji kulinarnej jak i sztuki połączonej ze współczesnymi konceptami gastronomicznymi.

Organizatorzy, Grzegorz Łapanowski z akademią kulinarną Food Lab Studio i fundacją Szkoła na Widelcu, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Targi Designu WZORY i Urząd Dzielnicy Wilanów, pokazali w jaki sposób sztuka i historia są nieodłącznym elementem sceny kulinarnej i jak wzajemnie się uzupełniają tworząc coś wyjątkowego.

Festiwal był również okazją do zgłębienia kulinarnej (i nie tylko!) wiedzy na temat roślinnej kuchni, zdrowego odżywiania dzieci, ideologii zero waste, designu czy pszczelarstwa i ogrodnictwa. Dorośli mieli okazję nauczyć się jak gotować bez nabiału, odkryć tajniki wegańskiej kuchni, znaleźć magiczny smak umami czy spróbować swoich sił w konkursie kulinarnym Baziółka na najciekawsze danie z wykorzystaniem ziół. Najmłodsi poznali zdrowe przepisy na pyszne i kolorowe koktajle oraz domowe desery, a także puszczali wodze fantazji podczas lepienia z gliny czy tworzenia mini lasów w słoiku.

Dwa dni pełne emocji, dobrego jedzenia i rodzinnej atmosfery dały okazję do podzielenia się wspólną pasją i poruszenia kulinarnych tematów ważnych zarówno dla nas jak i przyszłych pokoleń. W sali widowiskowej Urzędu Dzielnicy Wilanów rozmawiano o tym, jak odżywiają się Polacy, a Daria Pawlewska, redaktorka naczelna i wydawczyni magazynu kulturalno-kulinarnego KUKBUK przybliżyła uczestnikom co może się stać, kiedy projektant spotka się z szefem kuchni i antropologiem. W Villi Intracie rozmawialiśmy m.in. o tym, jak edukować przez kuchnię. Swoimi pomysłami podzielił się Ivan Day, historyk i rekonstruktor historyczny z Wielkiej Brytanii. Zastanawialiśmy się też, jak wychodząc od źródła historycznego, można stworzyć ciekawe pomysły edukacyjne i marketingowe trafiające w gusta współczesnych odbiorców. Goście festiwalu wzięli udział w licznych warsztatach kulinarnych, które przeniosły ich w świat warszawskich restauracji dwudziestolecia międzywojennego. Odwiedzili też ogród pożytkowy stworzony na podstawie XVIII-wiecznego inwentarza właścicielki Wilanowa Elżbiety Sieniawskiej! A wieczorami zrelaksowali się w wilanowskiej Oranżerii, oglądając filmy kulinarne.

KOWR zadbał o stoisko promocyjne pod hasłem „Polska smakuje”, promujące produkty żywnościowe wysokiej jakości, tzn. posiadające certyfikaty i oznaczenia uznane przez MRiRW. Twoja Winiarnia zapewniła możliwość odbycia podróży do czterech największych regionów winiarskich na świecie – Chile, Kalifornii, Włoch, Hiszpanii, które były reprezentowane przez  jedne z najciekawszych winnic tych regionów: E&J Gallo, Gancia, a także do winnic uznawanych przez magazyn Drinks International jako jedne z najbardziej podziwianych –  hiszpański Torres i chilijska Concha y Toro. W Strefie Orzeźwienia GROHE można było napić się schłodzonej, gazowanej, lekko gazowanej lub niegazowanej wody prosto z systemu GROHE Blue Home.

Z wieloma pomysłami i mnóstwem energii wyczekujemy kolejnych edycji i dziękujemy wszystkim, którzy sprawili, że tegoroczna była naprawdę wyjątkowa!

 

Organizatorzy: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Food Lab Studio, Targi Designu Wzory, Fundacja Szkoła na Widelcu

 

Udostępnij

O autorze