Własny tekst
NEWSW szkole

Toruńscy uczniowie zwyciężyli w trzeciej edycji konkursu Wyzwanie MAKRO Chefa

Toruńscy uczniowie zwyciężyli w trzeciej edycji konkursu Wyzwanie MAKRO Chefa

Spośród dwudziestu prac konkursowych zwyciężyła ta zgłoszona przez uczniów Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Toruniu. Jury wyróżniło również szkoły z Jarosławia i Suwałk, a publiczność największą liczbą głosów nagrodziła placówkę z Zamościa.

 

Udział w konkursie wzięło 20 wyselekcjonowanych wcześniej szkół gastronomicznych z całego kraju. Zadaniem zespołów reprezentujących placówki było przygotowanie dania z polskiej kuchni historycznej, z wykorzystaniem produktów marki MAKRO Chef: suszonych śliwek, borowików w zalewie oraz czosnku. Jury postanowiło nagrodzić następujące szkoły:

 

– 1. miejsce: Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Toruniu, który przygotował kiszkę z sandacza na musie z karczocha z karmelizowanym burakiem, puree z zielonego groszku, slice z borowika i białego czosnku, chips ze skorzonery;

 

– 2. miejsce: Zespół Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących im. Marii Curie-Skłodowskiej w Jarosławiu. Danie przygotowane przez uczniów to czosnkowa micha mięsiwa z dzika w asyście borowików, wędzonych śliwek i jałowca, podawana z musem śliwkowym oraz smażonymi pierogami,

 

– 3. miejsce: Zespół Szkół nr 4 w Suwałkach, który przygotował konfitowaną pierś z gęsi z sosem śliwkowym na piasku z kaszy gryczanej w towarzystwie puree z topinamburu i szalszy.

 

Ponadto na facebookowym profilu programu Szef Dla Młodych Talentów odbył się plebiscyt na nagrodę publiczności. Rywalizacja była bardzo zacięta, a samo głosowanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem – w sumie oddano ponad 15 tysięcy głosów! Decyzją publiczności:

 

– 1. miejsce, z wynikiem 3374 głosów, zajął Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu, który przygotował bażanta faszerowanego, opiekanego w sianie z sosem z suszonych śliwek, pierogiem biłgorajskim i surówką z białej rzodkwi;

 

– 2. miejsce, z wynikiem 2578 głosów, przypadło Zespołowi Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących im. Marii Curie-Skłodowskiej w Jarosławiu. Uczniowie przygotowali czosnkową michę mięsiwa z dzika w asyście borowików, wędzonych śliwek i jałowca, podawaną z musem śliwkowym oraz smażonymi pierogami;

 

– 3. miejsce, z wynikiem 1412 głosów, zajął Zespół Szkół nr 4 w Suwałkach, który przyrządził konfitowaną pierś z gęsi z sosem śliwkowym na piasku z kaszy gryczanej w towarzystwie puree z topinamburu i szalszy.

 

Dla zwycięzców konkursu sieć hurtowni MAKRO Polska przygotowała nagrody: zestawy noży MAKRO Professional oraz bony na zakupy do MAKRO. Wszystkie szkoły zakwalifikowane do konkursu otrzymały również zestawy produktów spożywczych MAKRO Chef.

 

Konkurs Wyzwanie MAKRO Chefa prowadzony jest przez MAKRO Polska w ramach projektu Szef dla Młodych Talentów. Adresowany jest do uczniów wszystkich szkół gastronomicznych w Polsce, a jego celem jest wspieranie przyszłych szefów kuchni, stawiających pierwsze kroki w karierze. Szef dla Młodych Talentów to program odpowiedzialności społecznej, którego celem jest integrowanie szkół gastronomicznych z sektorem HoReCa oraz tworzenie młodym kucharzom możliwości nauki od najlepszych szefów kuchni. W ramach programu odbywają się Miksery Kulinarne i staże; udostępniane są również materiały edukacyjne. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.szefdlamlodych.pl oraz na Facebooku www.facebook.com/szefdlamlodychtalentow. Partnerem bieżącej edycji programu jest ChemaN – producent profesjonalnej odzieży dla gastronomii.

Udostępnij

O autorze