Własny tekst
Chefs Only

Chefs Only edycja specjalna 22-23 marca

Chefs Only edycja specjalna 22-23 marca

Specjalna edycja CHEFS ONLY w Cukrowni Żnin 22-23 marca.

 

Spędza sen z powiek wielu kucharzom, a jej popularność rośnie w zastraszającym tempie – kuchnia roślinna! Statystyki nie kłamią, goście restauracyjni coraz chętniej wybierają dania nie tylko bezmięsne, a całkowicie pozbawione produktów odzwierzęcych. Dlatego też wychodząc naprzeciw oczekiwaniom szefów kuchni i cukierników postanowiliśmy zorganizować dla nich specjalną edycję CHEFS ONLY, na której będą oni mogli wziąć udział w przygotowanych przez partnerów wydarzenia pokazach kuchni wegetariańskiej i wegańskiej, a także biorąc pod uwagę preferencje klientów w szczególności cukierni, przygotujemy pokazy uwzględnające diety wykluczające gluten, laktozę czy cukier.

 

Roślinne trendy kreują się na wiosnę!

 

Tuż po pierwszym dniu wiosny, czyli 22-23 marca 2022 zapraszamy wszystkich szefów kuchni i cukierników do udziału w CHEFS ONLY, które odbędzie się w wyjątkowym miejscu jakim jest Cukrownia Żnin. Wystarczy zarejestrować się poprzez formularz rejestracyjny <– click.

Oprócz warsztatów będziemy oczywiście wspólnie gotować, używając produktów przygotowanych na stoiskach przez naszych partnerów. Chefs Only to czas dla Was – na wymianę doświadczeń, próbowanie nowości i wspólne kreowanie trendów!

 

Udział w evencie jest nieodpłatny, każdy zarejestrowany uczestnik otrzyma nocleg oraz wyżywienie  z 22/23 marca , możliwość udziału w warsztatach, pokazach, panelu wspólnego gotowania oraz wieczornej imprezie.

 

Tym razem dla najbardziej aktywnych i zaangażowanych uczestników przygotowaliśmy nie lada niespodziankę, udział w tworzeniu książki o kuchni roślinnej!

Udostępnij

O autorze